Drukarki fiskalne – co wziąć pod uwagę przy ich zakupie?

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Drukarka tego typu przeznaczona jest do rejestrowania przychodów ze sprzedaży detalicznej na potrzeby rozliczania podatku. By mogła być stosowana w tym celu, posiadać musi ona homologację. W przeciwieństwie do kwasy fiskalnej, drukarka nie może pracować samodzielnie – wymaga podłączenia do komputera stacjonarnego, laptopa czy tabletu. Jej zadanie polega wyłącznie na rejestracji i wydruku paragonów. Wchodzi ona w skład komputerowych systemów sprzedaży takich, jak na przykład kasy POS. Co warto uwzględnić wybierając taką drukarkę?Drukarki fiskalne(podobnie jak kasy fiskalne) posiadają określoną ilość towarów, które są w stanie obsłużyć. Określa się to mianem tak zwanych kodów PLU. Drugi ważny parametr to liczba wystawianych paragonów, na przykład w przeciągu jednej doby. Uwzględniając te dwie kwestie, wyróżnić można drukarki małe oraz sklepowe. Pierwsze z nich pozwalają na zaprogramowanie średnio do 100 000 kodów PLU towarów czy usług. Oprócz tego, są one w stanie pracować zarówno jako drukarki stacjonarne, jak i przenośne. Dedykowane są one do obciążenia na poziomie 100 – 150 paragonów na dobę. Drukarki sklepowe są z kolei urządzeniami dedykowanymi dla dużych placówek handlowych, które każdego dnia wystawiają minimum 300 paragonów. Taki sprzęt pozwala na zaprogramowanie nawet 250 000 kodów PLU.

Drukarki fiskalne różnić mogą się od siebie także sposobem podłączenia. Najczęściej spotykanymi są USB oraz RS-232. Część takich urządzeń może być wyposażona w komunikację bezprzewodową Bluetooth lub podłączenie przez złącze Ethernet dla zastosowań sieciowych.

drukarki fiskalne podzielić można także pod kątem sposobu zapisu kopii. Od 2019 roku stosuje się wyłącznie te, które drukują elektroniczną kopię paragonu. Posiadają one jedną rolkę papieru na paragony dla klientów. Ich kopia jest zapisywana elektronicznie na wbudowanej karcie pamięci SD (zmieścić może się na niej nawet 1 000 000 paragonów, co gwarantuje jej żywotność na cały okres eksploatacji drukarki). Brak jest tutaj konieczności przechowywania papierowych rolek, obniżając koszt eksploatacji urządzenia nawet o połowę.